130k views
9 votes
Lavin invests £950 into her

building society. She receives 2% per

year simple interest. How much will

Lavin have in total after 5 years?

Your answer

User Zaz
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

£1,049

Explanation:

The computation of the amount after 5 years is shown below:

Here we have to determined the future value

As we know that

Future value = Present value × (1 + rate of interest)^number of years

= £950 × (1 + 0.02)^5

= £950 × 1.02^5

= £950 × 1.1040808032

= £1,049

User Pynt
by
7.1k points