178k views
10 votes
Will buys a case of vitamins for $56. Each case contains 7 bottles. How much does each bottle cost?​

User Kyleobrien
by
8.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

each bottle costs 8$ dollars if you divide 56 by 7 you have your answer:))

Explanation:

User Rswayz
by
8.2k points
7 votes

Answer:

$8.00 a bottle.

Explanation:

User Blake
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories