225k views
7 votes
Use the conversion that 1 ounce is approximately 28.35 grams to calculate the unit price per ounce for 283.5 grams at $5.48.

a.
$0.06
b.
$0.55
c.
$5.48
d.
$54.80

2 Answers

12 votes

Answer:

Use the conversion that 1 ounce is approximately 28.35 grams to calculate the unit price per ounce for 283.5 grams at $5.48.

a.

$0.06

b. <<<<<<<-------CORRECT

$0.55

c.

$5.48

d.

$54.80

Explanation:

eDGE 2021

User Atwalsh
by
7.1k points
11 votes

Answer: B

Explanation:

10 ounces in 283.5

5.48/10=0.548

reduce to 0.55

User Andi Gu
by
7.9k points