142k views
15 votes
I need helppppp !! And this is supposed to be unit rate I think

"Walmart sells potato chips for $22.75 for 4 bags of chips. How much is each bag of chips?"

2 Answers

5 votes

Answer:

6 is the answer

Explanation:

User Alok Agarwal
by
5.1k points
13 votes

Answer:

5.6875 is the answer! :)

User Ty Smith
by
5.0k points