85.3k views
11 votes
A company produced 86 units during the

month working a total of 20,640 labor hours
and incurring these costs: raw materials
$368,510; and direct labor $330,240. POHR is
$14 per DLH. What is the cost per unit?​

1 Answer

6 votes

Answer:

6.67 solution: Actual labour hour=8hr total no.of employees=4 Total working

Step-by-step explanation:

User Alex Newman
by
4.5k points