159k views
20 votes
A sample of nitrogen gas has a temperature of 22.7oC when the volume of the container is 12.2L and it is under 150.4kPa of pressure. What temperature, in Kelvin, would the gas need to be in order to occupy a 9.7L container at 101.3kPa? Show all your work and round your answer to the hundredths place.

1 Answer

4 votes

Answer:

158.35 K

Step-by-step explanation:

Using the general gas law

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂ where P₁ = 150.4 kPa, V₁ = 12.2 L, T₁ = 22.7 °C = 273 + 22.7 = 295.7 K, P₂ = 101.3 kPa, V₂ = 9.7 L and T₂ = unknown.

Making T₂ subject of the formula, we have

T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁

Substituting the values of the variables into the equation, we have

T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁

T₂ = 101.3 kPa × 9.7 L × 295.7 K/150.4 kPa × 12.2 L

T₂ = 290,557.777 K/1,834.88

T₂ = 158.35 K

User Abid Nawaz
by
6.4k points