4.2k views
21 votes
A box of 14 cookies costs $8. What is the cost of 1 cookie?

User Ram K
by
8.8k points

2 Answers

8 votes

Answer:

A cookie costs $4/7

Explanation:

Let's write an eqution in which X represents the cost of a cookie

14x=8

Now divide both sides by 14


x=(8)/(14)

Now simplify by 2


x=(4)/(7)

So a cookie costs $4/7

User Joseph Downing
by
8.6k points
2 votes
The answer is $1.75, im pretty sure
User Dgebert
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories