113k views
5 votes
Jasmine wants to buy candy to give to her friends. Walgreens is selling 8 butterfingers for $1.68 and 12 Hershey bars for $3.12. Which chocolate bar is the better buy? *

A.8 butterfingers is the better buy
B.12 Hershey bars is the better buy
C.They are the same price per chocolate bar

User Bartimar
by
7.1k points

2 Answers

10 votes
Answer:

A. 8 butterfingers is the better buy

Explanation.

1.68/8= $0.21

3.12/12= $0.26

Butterfingers cost less per chocolate bar. Although you’re getting more with Hershey’s you’re also paying more.
User Akhter Wahab
by
7.9k points
10 votes

Answer: 12 Hershey bars is the better buy

Step-by-step explanation: If you get 24 Hershey bars (12 x 2) your price will be $6.24 and if you get 24 Butterfingers (8 x 3) your price will be $6.72

User Pah
by
7.5k points