12.6k views
18 votes
Mr. Johnson bought 1.8 pounds of grapes for $2.20 per pound. How much did the grapes cost Mr. Johnson to purchase?

A. $3.96
B.$3.80
C.$0.40
D.$5.40

User Dileep
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

A. $3.96

Explanation:

$2.20 × 1.8 pounds = $3.96

User Stidgeon
by
5.0k points