210k views
4 votes
Michael bought a Sprite for $2.30 and three candy bars. He spent $6.50. How much did each candy bar cost?

User Shiki
by
5.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

  • Candy Bar = $1.40

Explanation:

We know that:

  • Sprite + 3(Candy Bar) = $6.50
  • Sprite = $2.30

Solution:

  • $2.30 + 3(Candy Bar) = $6.50
  • => 3(Candy Bar) = $6.50 - 2.30
  • => 3(Candy Bar) = $4.20
  • => Candy bar = $4.20/3
  • => Candy Bar = $1.40

Hence, 1 candy bar costs $1.40.

User Ilu
by
4.9k points
2 votes

Answer:

Each candy bar cost $1.40

Explanation:

The total amount Michael spent was $6.50.

First, we subtract the cost of the sprite (2.30) from the total amount spent. The equation would be 6.50-2.30 = 4.20

Now we divide the remaining amount by 3 because there are 3 candy bars. 4.20/3 = 1.40

So, each candy bar cost $1.40.

hope this helps!

User One
by
5.1k points