Answer:
29
Explanation:
Mean = sum of datas/Sample size
Given the data 16,18,x,12 and 15
Sum = 16+18+x+12
Sum = 46+x
Mean = 15
Sample size = 5
Substitute
15 = 46+x/5
15 * 5 = 46+x
75 = 46 + x
x = 75-46
x = 29
Hence the value of x is 29
7.8m questions
10.4m answers