74.1k views
0 votes
Write a unit rate for the situation. Show work

7. 250 words in 5 minutes 8. $1.98 for 6 bananas

9. 20 meters in 4 seconds 10. 400 miles on 20 gallons

User Tborzecki
by
3.8k points

1 Answer

0 votes
7. 50 words per minute
250 ÷ 5 = 50

8. $0.33 for every 1 banana
1.98 ÷ 6 = 0.33

9. 5 meters per second
20 ÷ 4 = 5

10. 20 miles for every 1 gallon
400 ÷ 20 = 20

Hope this helps! If you have any questions feel free to ask :)
User Lalitya
by
4.1k points