menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Write a unit rate for the situation. Show work 7. 250 words in 5 minutes 8. $1.98 for 6 bananas 9. 20 meters in 4 seconds 10. 400 miles on 20 gallons
asked
Aug 22, 2022
74.1k
views
0
votes
Write a unit rate for the situation. Show work
7. 250 words in 5 minutes 8. $1.98 for 6 bananas
9. 20 meters in 4 seconds 10. 400 miles on 20 gallons
Mathematics
college
Tborzecki
asked
by
Tborzecki
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
7. 50 words per minute
250 ÷ 5 = 50
8. $0.33 for every 1 banana
1.98 ÷ 6 = 0.33
9. 5 meters per second
20 ÷ 4 = 5
10. 20 miles for every 1 gallon
400 ÷ 20 = 20
Hope this helps! If you have any questions feel free to ask :)
Lalitya
answered
Aug 28, 2022
by
Lalitya
7.3k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org