107k views
5 votes
6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?

User Alpheus
by
4.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20

User Michael Garner
by
5.6k points