Answer:
5
Explanation:
The computation of the gits is shown below;
Given that
The ribbon which is used to wrap the gift = 1.2m
The ribbon that he spoiled = 18feet
based on the above information
As we know that 3feet = 1m
1foot = 1 ÷ 3 m
Now
18feet = 1 ×18 ÷ 3
18 feet = 6m
Now,
gift can be packed = 6 ÷ 1.2
= 60 ÷ 12
= 5