26.1k views
6 votes
25for 14.00 find unit price

User Kariem
by
8.2k points

1 Answer

9 votes

All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !

Or in other words, dvide the total price by the total amount of units

14 / 25 = 0.56

This means it is about $0.56 per unit!

Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.

User Kobek
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.