Answer:
4 Km/ 1 hr
Step-by-step explanation:
I think that's the right answer.
Here's how I solved it. First, I cross multiplied:
2 Km -----> 30 mins
? ------> 60 mins (there's 60 mins in 1hr)
Then, I did
(60 x 2)/30 and I got 4 km per hour.
distance covered = 2 km
time taken = 30 minutes = 0.5 hour
speed = distance/time = 2/0.5 = 4 km/h
HOPE THIS HELPP YOU UU
7.8m questions
10.5m answers