19.3k views
8 votes
Two pro baseball players of the same height are testing how far they can throw. One players throws the ball at a 40.0 degrees angle to the horizontal. The ball leaves his hand at a speed of 36.1 m/s. How far does the ball travel before it lands in the other player's glove

User GNUton
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The distance traveled by the ball before it lands in the other player's glove is 130.96 m.

Step-by-step explanation:

Given;

angle of projection of the ball, θ = 40⁰

initial velocity of the ball, u = 36.1 m/s

The distance traveled by the ball before it lands in the other player's glove is the range of the projectile, calculated as follows;


R = (u^2 sin(2\theta))/(g) \\\\R= (36.1^2 * sin(2* 40))/(9.8) \\\\R = (36.1^2 * sin(80))/(9.8) \\\\R = 130.96 \ m

Therefore, the distance traveled by the ball before it lands in the other player's glove is 130.96 m.

User DarkMath
by
7.0k points