27.9k views
23 votes
Which package has the lowest cost per ounce of rice? Please help

Which package has the lowest cost per ounce of rice? Please help-example-1
User Hunghd
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

9514 1404 393

Answer:

18 oz for $6.30

Explanation:

The cost per ounce is found by dividing the cost by the number of ounces:

$6.30/(18 oz) = $0.35/oz

$4.56/(12 oz) = $0.38/oz

$2.59/(7 oz) = $0.37/oz

The lowest cost per ounce is $0.35 per ounce for the 18-ounce package.

User Amid
by
4.6k points