151k views
4 votes
A store sells 20 oz bottles of soda for $1.60 or 12 oz bottles of soda for $1.08. Which one is a better buy? How much would your savings be per bottle of soda?

2 Answers

2 votes

Answer:

the 12 oz is better because it costs less and youd be saving $0.52 per bottle

Explanation:

User Xtroce
by
7.6k points
1 vote

Answer:

The second is a better buy by 0.09

Explanation:

User EntropicFox
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories