72.3k views
15 votes
Meijer sells 10 bottles of soap for $15 and 20 bottles of soap for

$28. Which is the better buy and by how much? 0:10

Meijer sells 10 bottles of soap for $15 and 20 bottles of soap for $28. Which is the-example-1
User Saddie
by
9.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

20 bottles for 28

Explanation:

15 ÷ 10 = 1.5

28 ÷ 20 = 1.4

User Akita
by
8.5k points

Related questions

asked Jan 24, 2024 57.2k views
Pelotasplus asked Jan 24, 2024
by Pelotasplus
8.9k points
1 answer
5 votes
57.2k views
asked Jul 7, 2024 141k views
Lincoln asked Jul 7, 2024
by Lincoln
8.0k points
1 answer
0 votes
141k views