31.6k views
14 votes
Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds?

User Jopke
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation: 39.90 x 3.8 = 151.62

User Yudelka
by
5.7k points
7 votes

Step-by-step explanation: The price of3.8 pounds of almonds=$39.90 thus we can write Hence the price of almonds is $10.50 per pounds.

AWNSERS:$10.50

User Joe Jasinski
by
4.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.