menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate. Explain how you got your answer. $1.00 for 6 lemons
asked
Sep 19, 2022
60.5k
views
15
votes
Find the unit rate. Explain how you got your answer.
$1.00 for 6 lemons
Mathematics
high-school
Jim Munro
asked
by
Jim Munro
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
12
votes
16.6 all you have to do to get the unit rate is divide 100 by 6
Nzy
answered
Sep 19, 2022
by
Nzy
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
1:6
i got my answer for using ratios
Bill Chen
answered
Sep 26, 2022
by
Bill Chen
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity