139k views
4 votes
Samantha went to a concession stand and bought three pretzels and four sodas and paid a total of $11.25 for them. Raza went to the same stand and bought five pretzels and two sodas and paid a total of $8.25.

(a) Could pretzels have cost \$1.75 each and sodas $1.50 each ? How can you evaluate based on the information given ?
(b) Letting x equal the unit cost of a pretzel and letting y equal the unit cost of a soda, write a system of equations that models the information given .
(c) Solve the system of equations using the elimination method or a matrix,
(d) Leah went to the same concession stand and bought two sodas, how many pretzels would she need to buy so that she spent the same amount on both

User Kalen
by
4.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

No, because their respective prices are $0.75 and $2.25

Step-by-step explanation:

Let's assume that the price of each pretzel is x and the price of each soda is y

3x + 4y = 11.25_____ equation 1

5x + 2y = 8.25_____ equation 2

Multiply equation 2 by the figure 2 so as to have both equation sharing the same coefficient of y

10x + 4y = 16.5____ equation 1

3x + 4y = 11.25____ equation 2

Now subtract equation 2 from 1

7x = 5.25

X = 5.25/7

X = 0.75

Now substitute x = 0.75 in equation 1

10x + 4y = 16.5

10(0.75) + 4y = 16.5

7.5 + 4y = 16.5

4y = 16.5 - 7.5

4y = 9

Y = 2.25

Therefore,the cost of each pretzel is $0.75 while that of soda is $2.25

User Oktapodia
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.