94.1k views
1 vote
Three rose shrubs cost $32.94, Five rose shrubs cost $54.90 and Nine rose shrubs cost $98.82. Is the relationship proportional?

2 Answers

5 votes

Answer:

31.7322

Explanation:

add 32.94 and 54.90 and 98.82 = 186.66

and add 5 and 9 and 3 = 17

and divide 186.66 and 17

= 31.7322

User Habibun
by
6.8k points
9 votes

Answer:

one rose shrub cost 10.98. I think that might help i'm not sure.

Explanation:

32.94/3=10.98

54.90/5=10.98

98.82/9=1098

User Sherell
by
6.5k points