192k views
22 votes
If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?

User Fabia
by
7.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.49

Explanation:

I hope ths can help!

User Kash
by
7.6k points
6 votes

Answer:

if you mean the unit price is per lb

2.49

Explanation:

9.96/4

User SouvikMaji
by
6.9k points