192k views
22 votes
If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?

User Fabia
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.49

Explanation:

I hope ths can help!

User Kash
by
5.7k points
6 votes

Answer:

if you mean the unit price is per lb

2.49

Explanation:

9.96/4

User SouvikMaji
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.