197k views
7 votes
The comparative statements of Carla Vista Co. are presented here.

CARLA VISTA CO.
Income Statements
For the Years Ended December 31
2017 2016
Net sales $1,897,540 $1,757,500
Cost of goods sold 1,065,540 1,013,000
Gross profit 832,000 744,500
Selling and administrative expenses 507,000 486,000
Income from operations 325,000 258,500
Other expenses and losses
Interest expense 24,000 22,000
Income before income taxes 301,000 236,500
Income tax expense 94,000 75,000
Net income $ 207,000 $ 161,500
CARLA VISTA CO.
Balance Sheets
December 31
Assets 2017 2016
Current assets
Cash $ 60,100 $ 64,200
Debt investments (short-term) 74,000 50,000
Accounts receivable 124,800 109,800
Inventory 128,000 117,500
Total current assets 386,900 341,500
Plant assets (net) 659,000 530,300
Total assets $1,045,900 $871,800
Liabilities and Stockholders’ Equity
Current liabilities
Accounts payable $ 167,000 $152,400
Income taxes payable 45,500 44,000
Total current liabilities 212,500 196,400
Bonds payable 230,000 210,000
Total liabilities 442,500 406,400
Stockholders’ equity
Common stock ($5 par) 290,000 300,000
Retained earnings 313,400 165,400
Total stockholders’ equity 603,400 465,400
Total liabilities and stockholders’ equity $1,045,900 $871,800
All sales were on account. Net cash provided by operating activities for 2017 was $251,000. Capital expenditures were $135,000, and cash dividends were $59,000.
Compute the following ratios for 2017. (Round all answers to 2 decimal places, e.g. 1.83 or 1.83%.)
(a) Earnings per share $
(b) Return on common stockholders’ equity
(c) Return on assets
(d) Current ratio
(e) Accounts receivable turnover
(f) Average collection period
(g) Inventory turnover
(h) Days in inventory
(i) Times interest earned
(j) Asset turnover
(k) Debt to assets ratio
(l) Free cash flow

User Prcastro
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Carla Vista Co.

(a) Earnings per share = $3.57

(b) Return on common stockholders’ equity = 34.31%

(c) Return on assets = 19.79%

(d) Current ratio = 1.82

(e) Accounts receivable turnover = Net Sales/Average Receivable = 16.18 times

(f) Average collection period = 365 Days /Average Receivable Turnover ratio = 22.56 days

(g) Inventory turnover = Cost of goods sold/Average Inventory = 8.68 times

(h) Days in inventory = 42.05 days

(i) Times interest earned = 3.46 times

(j) Asset turnover = 1.81

(k) Debt to assets ratio = Total Debt/Total Assets = 42.31%

(l) Free cash flow = Cash from Operations - Capital Expenditures = $116,000

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

CARLA VISTA CO.

Income Statements

For the Years Ended December 31

2017 2016

Net sales $1,897,540 $1,757,500

Cost of goods sold 1,065,540 1,013,000

Gross profit 832,000 744,500

Selling and administrative expenses 507,000 486,000

Income from operations 325,000 258,500

Other expenses and losses:

Interest expense 24,000 22,000

Income before income taxes 301,000 236,500

Income tax expense 94,000 75,000

Net income $ 207,000 $ 161,500

CARLA VISTA CO.

Balance Sheets

December 31

Assets 2017 2016

Current assets

Cash $ 60,100 $ 64,200

Debt investments (short-term) 74,000 50,000

Accounts receivable 124,800 109,800

Inventory 128,000 117,500

Total current assets 386,900 341,500

Plant assets (net) 659,000 530,300

Total assets $1,045,900 $871,800

Liabilities and Stockholders’ Equity

Current liabilities

Accounts payable $ 167,000 $152,400

Income taxes payable 45,500 44,000

Total current liabilities 212,500 196,400

Bonds payable 230,000 210,000

Total liabilities 442,500 406,400

Stockholders’ equity

Common stock ($5 par) 290,000 300,000

Retained earnings 313,400 165,400

Total stockholders’ equity 603,400 465,400

Total liabilities and

stockholders’ equity $1,045,900 $871,800

Net cash provided by operating activities for 2017 = $251,000

Capital expenditures = $135,000,

2017 Ratios:

(a) Earnings per share = $207,000 ($ /58,000 shares) = $3.57

(b) Return on common stockholders’ equity = $207,000/$603,400 * 100 = 34.31%

(c) Return on assets = $207,000/$1,045,900 * 100 = 19.79%

(d) Current ratio = $386,900/212,500 = 1.82

Average Receivable = ($124,800 + 109,800)/2 = $117,300

(e) Accounts receivable turnover = Net Sales/Average Receivable

= $1,897,540/$117,300 = 16.18 times

(f) Average collection period = 365 Days /Average Receivable Turnover ratio. = 365/16.18 = 22.56 days

Average Inventory = ($128,000 + 117,500)/2 = $122,750

(g) Inventory turnover = Cost of goods sold/Average Inventory = $1,065,540/122,750 = 8.68 times

(h) Days in inventory = 365/8.68 = 42.05 days

(i) Times interest earned = Earnings before interest & taxes / Tax expense = $325,000/$94,000 = 3.46 times

(j) Asset turnover = Net Sales/Assets = $1,897,540/$1,045,900 = 1.81

(k) Debt to assets ratio = Total Debt/Total Assets = $442,500/$1,045,900 * 100 = 42.31%

(l) Free cash flow = Cash from Operations - Capital Expenditures = $251,000 - $135,000 = $116,000

User SANBI Samples
by
6.3k points