183k views
15 votes
Saiah is buying jelly beans. In bulk, they cost $3 a pound. The rule, 3x where x is the number of pounds, can be used to find the total cost of x pounds of jelly beans. How much will 4 pounds of jelly beans cost?

1 Answer

8 votes

Answer:

4 times 3 is 12. Therefore, 4 pounds of jelly beans cost $12.

Explanation:

User Regmoraes
by
4.4k points