menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
For every 2 apples in kail's orchard,there are 4 pears. In sam's orchard , there are 10 pears for every 5 apple. If the number of pears in proportional to the number o…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
For every 2 apples in kail's orchard,there are 4 pears. In sam's orchard , there are 10 pears for every 5 apple. If the number of pears in proportional to the number o…
asked
Jan 17, 2022
167k
views
22
votes
For every 2 apples in kail's orchard,there are 4 pears. In sam's orchard , there are 10 pears for every 5 apple. If the number of pears in proportional to the number of apples, What is constant proportionality
Mathematics
high-school
Nasser
asked
by
Nasser
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Answer:
2/5
Explanation:
cause u divied
Rudolfovic
answered
Jan 21, 2022
by
Rudolfovic
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 17, 2022
105k
views
For every 2 apples in Kali’s orchard, there are 4 pears. In Sam’s orchard, there are 10 pears for every 5 apples. If the number of pears is proportional to the number of apples, what is the constant of
Ekatz
asked
May 17, 2022
by
Ekatz
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
105k
views
asked
Oct 9, 2021
40.6k
views
A bag of 6 apples costs $1.35 at Sam's Orchard. a. At this same rate, how much would 20 apples cost? b. How many apples could you buy for $4.95? c. What is the unit cost per apple?
Mchouhan
asked
Oct 9, 2021
by
Mchouhan
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
40.6k
views
asked
Dec 9, 2024
37.3k
views
Jacorey had forty - six peaches and fifteen pears left at his roadside fruit stand. He went to the orchard and picked more peaches to stock up the stand. There are now ninety - nine peaches at the stand,
Sumeshk
asked
Dec 9, 2024
by
Sumeshk
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
37.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org