163k views
21 votes
Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

User PVoLan
by
5.7k points

1 Answer

8 votes

4.90*3 = 14.7

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

User Rahul TS
by
5.6k points