menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 1 dozen pens is ₹ 24. Find the cost of 30 pens. hurry
asked
Aug 8, 2022
222k
views
10
votes
The cost of 1 dozen pens is ₹ 24. Find the cost of 30 pens.
hurry
Mathematics
high-school
Averageman
asked
by
Averageman
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
the cost would be 60
Micole
answered
Aug 12, 2022
by
Micole
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 18, 2022
12.9k
views
Cost of a dozen pens is ₹ 180 and cost of 8 ball pens is ₹ 56. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen. [1 ½ m]
Nick Martin
asked
Jul 18, 2022
by
Nick Martin
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
25
votes
12.9k
views
asked
Oct 23, 2022
15.1k
views
A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen cost him (in ₹) originally? a. 3 b. 5 c. 6 d. 4 no spam please
A Cat
asked
Oct 23, 2022
by
A Cat
7.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
15.1k
views
asked
Nov 28, 2023
85.0k
views
If the cost of a dozen pencil is ₹ 159.48, what will be the cost of 24 such pencil?
Vu Anh
asked
Nov 28, 2023
by
Vu Anh
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
85.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org