Answer:
57.14$
Explanation:
70/100 ( Remember 30% off so only paid 70% of original price) = 40/x ( 40$ is the price paid, x is the unknown original price)
70 = 40
100 X
40×100 = 4,000
4,000÷ 70X = 57.14
7.8m questions
10.5m answers