130k views
21 votes
A shop sells bagels for $5 per dozen. You can use the table to answer the questions. Explain your reasoning. Number of Bagels Price in Dollars 12 5 At this rate, how much would 6 bagels cost? How many bagels can you buy for $50?

User Curmil
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

For 6 bagels it would be $2.50, and you can buy 120 bagels for $50

Explanation:

User JordanC
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories