Step-by-step explanation:
Given
mass (m) = 780 kg
acceleration (a) = 4 m/s²
Force (F) = ?
We know
F = m * a
= 780 * 4
= 3120 Newton
The car is generating 3120 Newton force.
Hope it helps :)
7.8m questions
10.5m answers