Answer:
25000J
Step-by-step explanation:
Formula : Q = m×c×Δt
Q=Heat energy
m= mass
c=specific heat capacity
ΔT = change in temperature.
Q=M x C for this question.
Specific heat capacity = 2500 J/Kg
Mass = 10kg
2500 x 10 = 25000 J
7.8m questions
10.4m answers