117k views
9 votes
Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate of the gasoline?

User Yanery
by
8.3k points

2 Answers

10 votes

Answer:

$2.71 a gallon

Explanation:

To find the unit rate which is one gallon equals how many dollars, all we have to do is divide 29.81/11 to find out how much 1 gallon equals, which is $2.71/gallon.

User JWqvist
by
8.2k points
8 votes

Answer:$2.71 per gallon

User Relidon
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories