130k views
6 votes
The graph below displays the cost of notebooks. How many notebooks can you purchase for $108.00?

The graph below displays the cost of notebooks. How many notebooks can you purchase-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:

48

Explanation:

for this we need to figure out the rate of change and the price for one notebook, we can take any point on the graph like 12 notebooks for $27

first divide the price by the amount of books

27 / 12 = 2.25

and BOOM step one is done, we now know the cost for one notebook, not to find out how many notebooks $108.00 will give you, we will divide again, this time we divide the goal cost by the unit cost

108.00 / 2.25 = 48

and that is the amount of notebooks that $108.00 will get ya, please comment if you have questions about the process or how it can be used in similar situations

take care mah m8s :D

User Mdcarter
by
5.2k points
11 votes

Answer:

80 Notebooks

HOPE THIS HELPS

-Todo <3

Explanation:

9/4=2.25

180/2.25=80

User NickT
by
5.2k points