112k views
17 votes
A box contains 50 packs of pencils. The price of the box is $10.25. Each package of pencils cost the same amount. Which could be used to find "p," the price of a package of pencils. A) P-50=10.25 B) p+50=10.25 C) p/50 =10.25 D) 50p=10.25

1 Answer

11 votes
Your answer is going to be D.
In order to find P, you would divide $10.25 by 50, which means the 50p is $10.50.
User Gutenberg
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.