menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Five books and four pens cost $800. One book costs $120. How much does one pen cost?
asked
Apr 27, 2022
165k
views
25
votes
Five books and four pens cost $800. One book costs $120. How much does one pen cost?
Mathematics
high-school
Shakti
asked
by
Shakti
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
The cost of each pen is $50, because you spend $600 on books leaving $200 to buy FOUR pens, making it $50 per pen
Stanislav Borzenko
answered
May 4, 2022
by
Stanislav Borzenko
4.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org