170k views
21 votes
Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate

of the gasoline
Number only.

User Zggame
by
6.6k points

1 Answer

10 votes

Answer:

The unit rate is $2.71.

Explanation:

29.81/11=2.71

User Inemanja
by
5.8k points