103k views
25 votes
A cellular company offers a price of $40 for 4 GB of data. Find the unit rate in price per GB of data.

2 Answers

8 votes

Answer: $10 per GB

Explanation:

divide 40 by 4 to get 10

User Lanore
by
6.3k points
11 votes

Answer:

1 GB = $10

Explanation:

$40 / 4 GB = $10 / 1 GB

User Nate Noonen
by
6.4k points