96.9k views
23 votes
Four bags of chips cost $6.

What is the cost per bag?

At this rate, how much will 7 bags of chips cost?


At a used book sale, 5 books cost $15.

What is the cost per book?

At this rate, how many books can you buy for $21?


Neon bracelets cost $1 for 4.

What is the cost per bracelet?

At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?

1 Answer

10 votes

Answer:

Explanation:

for each bag of chips cost 1.5$ by rounding.

7 bags equal 10.50$

3 bucks per book so you can get 7 books for 21$

25cents per bracelet so its 2.75$ for 11

User Carrabino
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories