5.8k views
7 votes
HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.

The unit rate at HEB is $
per ounce. The unit rate at Fiesta is $
per ounce. So
has the better buy for dish soap.

1 Answer

6 votes

Answer:

The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.

Explanation:

To calculate unit rate, you divide the price by the oz.

So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.

To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.

User NadtheVlad
by
5.0k points