80.3k views
25 votes
On a sunny morning, Leo rode his bicycle to a farm that sold baskets of eggplant for \$ 5 . 22$5.22 each and baskets of nectarines for \$ 9 . 77$9.77 each. Leo decided to buy a basket of eggplant and a basket of nectarines before heading home. How much did Leo need to pay for his produce?​

2 Answers

5 votes
The answer is 14.99
User Brunam
by
5.9k points
8 votes
14.99 is the answer
User Scott Munro
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.