112k views
1 vote
You are buying pens and pencils for school. A box of lens costs $1.50 more than a box of pencils. If you buy 6 boxes of pencils and 2 boxes of pens, you will spend $33. What are the two equations you need? X is a box of pens and Y is a box of pencils

User Mir
by
7.1k points

1 Answer

10 votes

Answer:

To take the question as it is written, the question is how much would it be to buy 9 pens. Long one to believe that they are wanting to buy nine and not just a total of 9. If each of us $1.50, to buy 9 pens would be $13.50. At this point they would have bought 9 pens and have received 4 free, for a total of 13 pens.

Explanation:

User Jelmer
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories