21.4k views
0 votes
Mary is buying a case of water. She spends $7.99 for a case of 24 bottles. What is the unit rate? (Cost for 1 bottle) *

User Ghchinoy
by
4.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

so I'm not 100% sure but in these types of questions you are supposed to divide

so you have a pack of 24 bottles for 7.99

so you would do 7.99÷24 = 0.33

then to check it you can multiply

0.33× 24 bottles and it gives you 7.93 which is super close to 7.99 anyway I hope this helps ...

User Zoe Edwards
by
5.0k points