21.4k views
0 votes
Mary is buying a case of water. She spends $7.99 for a case of 24 bottles. What is the unit rate? (Cost for 1 bottle) *

User Ghchinoy
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

so I'm not 100% sure but in these types of questions you are supposed to divide

so you have a pack of 24 bottles for 7.99

so you would do 7.99÷24 = 0.33

then to check it you can multiply

0.33× 24 bottles and it gives you 7.93 which is super close to 7.99 anyway I hope this helps ...

User Zoe Edwards
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories