145k views
4 votes
A skier skies down a slope with an average speed of 50 km/s. How far does the skier travel in 5 minutes?

1 Answer

10 votes

Answer:

15000000 m

Step-by-step explanation:

From the question,

Speed (S) = Distance(d)/Time(t)

S = d/t....................... Equation 1

Make d the subject of the equation

d = St..................... Equation 2

Given: S = 50 km/s = 50000 m/s, t = 5 minutes = 5*60 seconds = 300 seconds

Substitute these values into equation 2

d = 50000(300)

d = 15000000 m

Hence the skier travels 15000000 m

User Kolban
by
7.2k points