146k views
4 votes
A pair of shoes that normally costs $75 is on sale for $55. What is the percent decrease in the price, to the

nearest whole percent?
Print
36%
Bl
27%
7396
D
20%

2 Answers

12 votes

Answer:


27
Percent

Explanation:

Formula:
(Part)/(Whole) =(Percent)/(100)

A pair of shoes that normally costs $75 is on sale for $55. What is the percent decrease-example-1
A pair of shoes that normally costs $75 is on sale for $55. What is the percent decrease-example-2
User Robin Joseph
by
7.6k points
5 votes

Answer:

BI=27%

Explanation:

x(the precentage of 55 from 75)

75x=55

x=55/75

x=0.73

55 is 0.73 of 75

0.73*100=73%

100%-73%=27%

User Miwako
by
7.3k points