82.0k views
13 votes
A hailstone falls from a cloud at a height of 1,600 ft. If the equation for height as a function of time is h(t) = -16t2 + initial height where t is time in seconds and h(t) is height in feet, how many seconds will it take for the hailstone to hit the ground? [?] seconds ​

2 Answers

10 votes

Answer:

10 seconds

Explanation:

User Pavitar Singh
by
7.1k points
12 votes

Answer:

10 seconds

Explanation:

The function is


h(t)=-16t^2+\text{Initial height}

Initial height = 1600 ft

t = Time taken


0=-16t^2+1600


\Rightarrow -16t^2=-1600


\Rightarrow t^2=(1600)/(16)


\Rightarrow t^2=100\\\Rightarrow t=\pm 10

So, time taken by the hailstone to reach the ground is
10\ \text{seconds}.

User Markthekoala
by
7.3k points