36.9k views
9 votes
Show your work and explain how you can determine which is a better deal:

10 ounces of orange juice for $2.40 or 8 ounces for $2.08?

User CrazyGamer
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

divide 10 by 2.40 it gives you a decimal 4.16 and go on. Round it and its 4.20.

User Sachin Parse
by
6.7k points