74.2k views
22 votes
Which is the better deal?

6 cans of soda for $3.60

4 cans of soda for $2.36

10 cans of soda for $5.50

User KingFish
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

10 cans for $5.50

Explanation:

3.60/6= $0.60 per can

2.36/4= $0.59 per can

5.50/10= $0.55 per can

User Liliann
by
7.8k points
6 votes

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

User ProfK
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories